Zasady etyczne
W procesie składania, redagowania i publikowania tekstów w „Poznańskich Studiach Polonistycznych. Serii Językoznawczej” obowiązują poniższe zasady oraz wytyczne dla autorów oraz recenzentów. Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne” kieruje się międzynarodowymi standardami dotyczącymi ochrony danych, technologii, archiwizacji oraz zasad etycznych. Są one oparte na ustaleniach COPE (Committee on Publication Ethics).
Do przestrzegania zasad etycznych przyjętych w czasopiśmie obliguje się członków redakcji i międzynarodowej rady naukowej, oraz autorów, recenzentów i wydawców pisma.
Jednocześnie redakcja zobowiązuje się do podejmowania wszelkich możliwych działań przeciwko naruszaniu standardów etycznych związanych z publikacjami.
Czasopismo jest publikowane w otwartym dostępie (open access), który pozwala redakcji upowszechniać publikowane artykuły, tak, by były bez ograniczeń dostępne dla czytelników. Open access umożliwia promowanie badań naukowych i wynikającej z nich wiedzy naukowej oraz swobodne dzielenie się nią. Pełne elektroniczne wersje artykułów udostępniane są na Platformie Otwartych Czasopism Naukowych UAM (http://pressto.amu.edu.pl).
Zasady dotyczące redakcji
Redakcja czasopisma „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza” we współpracy z międzynarodową radą naukową wstępnie opiniuje przesłane artykuły i decyduje, które zostaną skierowane do recenzji podwójnie ślepej (peer review). W swojej pracy redakcja i rada naukowa kierują się zasadami odpowiedzialności, bezstronności, rzetelności oraz niezależności.
Wstępna selekcja opiera się wyłącznie na parametrach merytorycznych: oryginalności tez oraz poprawności metodologicznej i językowej. Na wstępny wybór artykułów nie wpływają takie kwestie, jak rasa, wiek, płeć, orientacja/tożsamość seksualna, wyznanie, pochodzenie etniczne, obywatelstwo, stopień i pozycja naukowa czy przekonania polityczne autora/ów.
Członkowie redakcji zobowiązani są do powstrzymywania się od oceny nadesłanych tekstów, gdy zachodzi konflikt interesów pomiędzy nimi a autorami, osobami lub instytucjami związanymi z tekstem (konkurencja, współpraca lub inna relacja czy związek). Treści zawarte w tekstach nie mogą być w żadnej formie wykorzystywane przez osoby zaangażowane w proces redagowania i recenzowania.
Wskutek negatywnej oceny redakcji tekst nie jest kierowany do dalszych prac, a jego autor otrzymuje pisemną informację o nieprzychylnej decyzji redakcji. Artykuły takie wraz z odpowiednimi adnotacjami redakcja umieszcza w archiwum pisma, ale nie może ich wykorzystać w żaden inny sposób bez zgody autora.
Po pozytywnej decyzji redakcji artykuł zostaje skierowany do dwóch niezależnych recenzentów. Recenzowanie ma charakter poufny i jest przeprowadzane zgodnie ze standardem double-blind review proces (tzw. recenzja podwójnie ślepa), czyli tożsamość autora nie jest ujawniana recenzentowi przed publikacją tekstu, a autor nie zna tożsamości recenzenta.
Redakcja ma prawo niezależnie decydować o akceptacji lub odrzuceniu zgłoszonego tekstu, bez wpływu wydawcy lub innych instytucji zewnętrznych. Redakcja kieruje się opiniami recenzentów, polityką wydawniczą czasopisma oraz wymogami prawnymi odnoszącymi się w szczególności do kwestii zniesławienia, plagiatu i innych naruszeń praw autorskich. Ostateczną decyzję o publikacji tekstu lub jego odrzuceniu podejmuje redaktor naczelny w porozumieniu z redakcją.
Redakcja czasopisma „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza” odmawia publikowania tekstów nierzetelnych naukowo (naruszanie praw autorskich osób trzecich, plagiat, niewiarygodność danych, fabrykowanie badań). W celu zapewnienia oryginalności i wysokiej jakości publikowanych artykułów, czasopismo realizuje nowoczesną procedurę ich oceny i należy do systemu CrossCheck. Jego narzędzia pozwalają porównywać dokumenty z największą na świecie bazą treści naukowych pochodzących od wielu wydawców.
Zasady dotyczące autorów
Zgłoszenie tekstu na Platformie Otwartych Czasopism Naukowych UAM (zobacz) oznacza, że autor potwierdza oryginalność i jakość manuskryptu oraz zapewnia, że artykuł został przedłożony wyłącznie do tego czasopisma (nie jest złożony, recenzowany, redagowany, przyjęty do druku oraz opublikowany gdzie indziej).
Ponadto w wypadku artykułu wieloautorskiego, autor zapewnia, że wszystkie osoby, które wniosły istotny wkład intelektualny w badania i powstanie tekstu, są w nim wskazane (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem poszczególnych części, tez, metodologii etc.). Autor zobowiązany jest także podać ewentualną informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów, jeśli mogą być one uznane za mające wpływ na wyniki lub ich interpretację. Wskazani w artykule autorzy są współodpowiedzialni za nadesłany artykuł i badania.
Autorzy są odpowiedzialni za uzyskanie zezwolenia na reprodukcję wszelkich wykorzystanych w tekście materiałów wizualnych (np. ilustracji, tabel), do których nie mają praw autorskich. Na prośbę redakcji lub wydawcy autorzy powinni przedstawić dowód, że mają zezwolenie na wykorzystanie tych materiałów.
Autorów obwiązuje zasada rzetelności naukowej, co oznacza obiektywizm w interpretacji wyników, rzetelność prowadzonych badań, oryginalności publikacji. Autor zgłaszający zapewnia, że artykuł nie zawiera treści nieetycznych (nieprawdziwych, nielegalnych, oszczerczych, zniesławiających, obraźliwych lub obscenicznych).
Wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, w tym wykorzystywanie prac innych osób bez podania źródła, ghostwriting (ukrycie czyjegoś istotnego wkładu w powstanie publikacji) oraz guest authorship / honorary authorship (podanie jako autora osoby, której udział w powstaniu pracy był znikomy lub w ogóle nie miał miejsca), są podstawą do odrzucenia artykułu przez redakcję. Będą one dokumentowane i ujawniane.
Autorowi przysługuje prawo do odwołania się od decyzji o odrzuceniu zgłoszonego artykułu. Jeżeli autor uważa, że decyzja ta została podjęta nieprawidłowo, musi wysłać e-mail do redaktora naczelnego, podając powody poświadczające błędność decyzji. Odwołanie zostanie rozpatrzone przez członka redakcji, który nie był zaangażowany w pierwotną decyzję (wyznaczonego wspólnie przez redaktora naczelnego). Jego decyzja jest ostateczna, nie można złożyć ponownego odwołania.
Autorzy zachowują prawa autorskie do zgłoszonych artykułów, ale przyznają „Poznańskim Studiom Polonistycznym. Serii Językoznawczej” prawo pierwszeństwa publikacji.
Zasady dotyczące recenzentów
Procedura recenzowania w czasopisma „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza” odbywa się zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowanymi w broszurze Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce.
Recenzent, doświadczony naukowiec, przynajmniej ze stopniem doktora, prowadzący badania w zakresie językoznawstwa, jest odpowiedzialny za przygotowanie oceny zgłoszonego tekstu zgodnie z zasadami rzetelności naukowej, poprawności metodologicznej i językowej oraz oryginalności. Opinie recenzentów przyczyniają się do podejmowania przez redakcję decyzji o publikacji oraz pozwalają autorom ulepszać artykuły.
Recenzent, zgadzając się na przygotowanie opinii, zobowiązuje się do zredagowania na piśmie merytorycznej oceny przedłożonego mu artykułu w określonym terminie. Opinia ta powinna być uargumentowana, nie może zawierać uwag o charakterze osobistym. Recenzent formułuje odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu recenzyjnym odnośnie do danego artykułu (za dostarczenie formularza recenzentowi odpowiedzialna jest redakcja pisma – dla ułatwienia formularz w postaci pliku pobrać można ze strony pisma umieszczonej na Platformie Otwartych Czasopism Naukowych UAM). Recenzja musi zawierać jasną konkluzję o skierowaniu tekstu do publikacji bądź jego odrzuceniu. W przypadku dwóch sprzecznych recenzji, redakcja powołuje trzeciego recenzenta. Uzyskana w tym trybie recenzja jest dla redakcji wiążąca.
Recenzentem może być wyłącznie osoba, w odniesieniu do której nie zachodzi podejrzenie dotyczące konfliktu interesów z autorem (konkurencja, współpraca lub inna relacja czy związek). Recenzent musi traktować opiniowany artykuł jak dokument poufny, czyli musi utrzymać w tajemnicy informacje i pomysły pochodzące z ocenianego tekstu. Recenzent nie ma prawa wykorzystywać recenzowanych artykułów bądź ich fragmentów do własnych celów bez zgody autora wyrażonej na piśmie.
Wydrukowane recenzje opatrzone podpisem autora i datą wykonania są archiwizowane.