W poszukiwaniu współczesnego kształtu samorządu terytorialnego
PDF

Słowa kluczowe

dwudziestopięciolecie
Senat I kadencji
samorząd terytorialny
gmina
władza publiczna
Europejska karta samorządu lokalnego
cywilizacja
civis
osobowość prawna
mienie komunalne
budżet
ojcowie miasta
rady narodowe
gospodarz miasta

Jak cytować

Stępień, J. (2015). W poszukiwaniu współczesnego kształtu samorządu terytorialnego. Ruch Prawniczy, Ekonomiczny I Socjologiczny, 77(3), 47–63. https://doi.org/10.14746/rpeis.2015.77.3.5

Liczba wyświetleń: 580


Liczba pobrań: 462

Abstrakt

Dwudziestopięciolecie samorządu terytorialnego w Polsce jest dobrą okazją do poddania przebytej drogi pogłębionej refleksji. Dobrze jeszcze pamiętamy intencje skupionych w Senacie I kadencji twórców tworzonego wówczas systemu ‒ możemy zatem porównać pierwotne założenia ze stanem obecnym. Chodziło, z jednej strony, o wpisanie projektowanych rozwiązań w tradycję polskiego samorządu, ale z drugiej strony i przede wszystkim – o nawiązanie do tych wszystkich osiągnięć myśli prawnoustrojowej, które znalazły swój najpełniejszy wyraz w postanowieniach Europejskiej karty samorządu lokalnego, stanowiącej kwintesencję zachodnioeuropejskiego modelu władzy lokalnej. Samorząd jest instytucją charakterystyczną dla cywilizacji zachodnioeuropejskiej (w zasadzie poza nią nie jest znany), która odnosi treść zasady reprezentacji także do lokalnej przestrzeni życia obywateli (cives). W artykule starano się ukazać na konkretnych przykładach, w jaki sposób projektowany kształt władzy lokalnej w Polsce, wyrosły z paradygmatu ojców miasta, tracił poprzez kolejne nowelizacje swoją pierwotną zachodnią wyrazistość na rzecz charakterystycznego dla poprzedniego systemu rad narodowych modelu gospodarza.
https://doi.org/10.14746/rpeis.2015.77.3.5
PDF

Bibliografia

Dzielski, M. (1995), Odrodzenie ducha – budowa wolności. Pisma zebrane, Kraków.

Huntington, S.P. (1998), Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego, Warszawa.

Kulesza, M. (2009), O tym, ile jest decentralizacji w centralizacji, a także osobliwych nawykach uczonych administratywistów, Samorząd Terytorialny 19(12).

Kulesza, M., Regulski, J. (2000), Samorząd III Rzeczpospolitej. Koncepcje i realizacja, Warszawa.

Regulski, J. (2007), Reformowanie państwa – moje doświadczenie, Szczecin.

Regulski, J. (wstęp i wybór) (2000), Reforma samorządowa. Materiały źródłowe 1980-1990, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Warszawa.

Regulski, J., Kulesza, M. (2009), Droga do samorządu. Od pierwszych koncepcji do inicjatywy Senatu (1981-1989), Warszawa.

Stępień, J. (2003), Niestrzeżona granica. Kilka uwag o decentralizacji zadań publicznych, [w:] Fundowicz, S., Rymarz, F., Gomułowicz, A. (red.), Prawość i godność. Księga pamiątkowa w 70. rocznicę urodzin Profesora Wojciecha Łączkowskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin: 257-273.

Stępień, J. (2014), Samorząd nam się wykoślawił, wywiad przeprowadziła Nowakowska Agata, Gazeta Wyborcza z 11 listopada 2014 r.