Duchowość ekologiczna w świetle Laudato si’ papieża Franciszka
PDF

Słowa kluczowe

duchowość
ekologia
Bóg
stworzenie

Jak cytować

Hadryś, J. (2016). Duchowość ekologiczna w świetle Laudato si’ papieża Franciszka. Teologia I Moralność, 11(1(19), 103–111. https://doi.org/10.14746/tim.2016.19.1.8

Abstrakt

Duchowość ekologiczna to – mocno uwzględniająca i akcentująca relacje ze światem – realizacja komunii człowieka z Bogiem. Chrześcijanin, charakteryzujący się duchowością ekologiczną, w swoim dążeniu do świętości będzie kładł nacisk na konsekwencje spotkania człowieka z Jezusem w relacjach z otaczającym go światem. Papież Franciszek duchowości ekologicznej poświęcił ostatni, szósty rozdział encykliki Laudato si’.

Autor niniejszego przedłożenia całość zagadnienia podzielił na dwie części. W pierwszej z nich wskazał na biblijne oraz teologiczno-praktyczne przesłanki i uzasadnienia potrzeby duchowości ekologicznej, w drugiej natomiast przedstawił jej owoce i konsekwencje. W posumowaniu badań podkreślił znaczenie duchowości ekologicznej dla dobra i bezpieczeństwa człowieka. Przeprowadzone badania upoważniają autora do stwierdzenia, że przyjęcie stylu życia, który wynika z duchowości ekologicznej, sprzyja zdrowiu zarówno duszy, jak i ciała. Taki sposób egzystencji ma zatem wartość nie tylko doczesną, ale sięga o wiele głębiej: otwiera człowieka na perspektywę życia nadprzyrodzonego, wiecznego.
https://doi.org/10.14746/tim.2016.19.1.8
PDF

Bibliografia

Franciszek, Encyklika Laudato si’, Libreria Editrice Vaticana, Rzym 2015.

Benedykt XVI, Encyklika Caritas in veritate, Libreria Editrice Vaticana, Rzym 2009.

Benedykt XVI, Homilia podczas Mszy św. z okazji inauguracji pontyfikatu, AAS vol. 97 (2005).

Bonawentura, Życiorys większy św. Franciszka, w: Źródła franciszkańskie, Wydawnictwo „Bratni Zew”, Kraków 2005.

Gogola J., Teologia komunii z Bogiem, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2003.

Hadryś J., A B C… życia duchowego w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Bonami, Poznań 2009.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (2000), Karta Ziemi, http://kartaziemi.wordpress.com/tekst-karty-2/ [dostęp: 16.09.2016].