Abstrakt
Niniejszy artykuł porusza pomijane dotychczas w literaturze zagadnienie korespondencji wybitnej poetki i tłumaczki Kazimiery Iłłakowiczówny. Analiza charakteru spuścizny znajdującej się w czterech dużych bibliotekach: Bibliotece Kórnickiej PAN, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy oraz Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu pozwala spojrzeć szerzej na problem niekompletnej i szczątkowej biografii poetki, równocześnie skupia tę rozproszoną dziś spuściznę. Bogata i różnorodna twórczość Kazimiery Iłłakowiczówny doczekała się wydania zbiorowego poezji (Toruń 1998) pod redakcją Jacka Biesiady i Aleksandry Żurawskiej--Włoszczyńskiej, inaczej jest z jej biografią. Zapomniany w historii literatury „słowik wileński” kryje się w swoich listach w archiwach zbiorów bibliotecznych. Bez Kazimiery Iłłakowiczówny barwna epoka międzywojenna wydaje się niekompletna. Traci mistrzynię osobliwej dyskrecji, metaforyzacji rzeczywistości oraz lekkiej ironii.Bibliografia
Biblioteka Kórnicka PAN, Archiwum Kazimiery Iłłakowiczówny, Mf 8401, k. 81.
Biblioteka Kórnicka PAN, Archiwum Kazimiery Iłłakowiczówny, sygn. BK 12118, k. 204-298.
Biblioteka Kórnicka PAN, Archiwum Kazimiery Iłłakowiczówny, sygn. BK 12113.
Biblioteka Kórnicka PAN, Archiwum Kazimiery Iłłakowiczówny, sygn. 12022 II, k. 33.
Biblioteka Kórnicka PAN, Dary z 1966-1974 roku, k. 196.
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Listy Janiny Czerwijowskiej do Kazimiery Iłłakowiczówny (12.04.1974).
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Listy Janiny Czerwijowskiej do Kazimiery Iłłakowiczówny (12.04.1974).
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Protokół zdawczo-odbiorczy przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu-pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny.
Biblioteka Raczyńskich. Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego, Listy Kazimiery Iłłakowiczówny do Barbary Czerwijowskiej, t. 3, k. 122, sygn. DL/210.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Korespondencja Kazimiery Iłłakowiczówny z Jadwigą Hlebowiczową z lat 1962-1974, k. 27, rkp. 3718.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Listy Kazimiery Iłłakowiczówny do Józefa Iwaszkiewicza z lat 1956-1966, k. 13, rkp. 3720.
Jędrzejewska-Wróbel R., Potykając się o ciemność. Powojenna korespondencja Kazimiery Iłłakowiczówny, w: Z cienia niepamięci do światła: Wojciech Bąk, Kazimiera Iłłakowiczówna, Roman Brandstaetter, red. E. Krawiecka, Poznań 2006.
Wesołowska E., Wizyty u Starszej Pani. Garść wspomnień i kilka cytatów, w: Kiedy przebije się źródło, napiją się wszyscy. W 25. rocznicę odejścia Kazimiery Iłłakowiczówny, red. J.K. Pytel, Poznań 2008.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Korespondencja Kazimiery Iłłakowiczówny z lat 1939-1951 (12.05.1940), rkp. 840/II.
Licencja
Prawa autorskie (c) 2010 Monika Chuda
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Utwory opublikowane w czasopiśmie Biblioteka, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2015 roku są udostępniane na
licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku pod następującymi warunkami:
- uznania autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
- na tych samych warunkach — remiksując utwór, przetwarzając go lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na tej samej licencji, co oryginał.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowy.
Jeżeli autor artykułu nie jest przekonany, że może wykorzystywać cudze utwory (np. ilustracje, fotografie, tabele) w ramach cytatu we własnej tekście musi dostarczyć do redakcji czasopisma zgodę od uprawnionych podmiotów.
Prawa są zastrzeżone do wszystkich tekstów opublikowanych przed rokiem 2015.