Abstract
Posługując się tematyką sentymentu odsłaniamy kontrast między pisarstwem Milana Kundery i Bohumila Hrabala, przy czym odwracamy powszechnie przyjęte charakterystyki. Chociaż Kunderze przyczepia się etykietkę autora cynicznego, nieromantycznego, antysentymentalnego, Hrabal zaś bywa klasyfikowany jako autor wrażliwego zrozumienia, to jednak przez tematykę domu można pokazać, że jest właściwie odwrotnie. Argumenty znajdujemy na poziomie écriture: Pisanie Kundery odznacza się dystynktywnością, znaczeniowym dookreśleniem i specyficzną wewnętrzną fokalizacją. Tymi rysami wpisuje się w tematykę potępienia, renegacji, polaryzacji alternatywy dom – obczyzna. Każdy z autorów proponuje inną odpowiedź na pytanie o tęsknotę za domem: Hrabal stosuje figurę cynicznie akceptowanej bezdomności, podczas gdy u Kundery znajdujemy tłumiony sentyment, z którego wywiera tęsknota za domem.
Literaturhinweise
Roth Susanna, Hlučná samota a hořké štěstí Bohumila Hrabala. Praha 1993.
Češka Jakub, Psaní Bohumila Hrabala na pomezí literatury. „Slovo a smysl. Časopis pro mezioborová bohemistická studia“ 2010, nr 7, s. 53–73.
Slovník Bohumila Hrabala. Red. F. Čermák, V. Cvrček. Praha 2009.
Zumrová Jiřina, Ediční poznámky, w: B. Hrabal, Pábení: povídky z let 1957–1964. Sebrané spisy Bohumila Hrabala. Tom 4. Praha 1993, s. 404.
Pelán Jiří, Bohumil Hrabal. Pokus o portrét. Praha 2002, s. 67–68.
Kundera Milan, Nechovejte se tu jako doma, příteli. Brno 2006.
Richterová Sylvie, Místo domova. Brno 2004.
Kundera Milan, Úvod, w: V. Nezval, Podivuhodný kouzelník. Praha 1963, s. 7–30.
Zgustová Monika, V rajské zahradě trpkých plodů. O životě a díle Bohumila Hrabala. Praha 2004.
Hrabal Bohumil, Slavnosti sněženek. Praha 1978, s. 108.
Lizenz
Utwory opublikowane w czasopiśmie „Porównania”, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND 4.0)
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych pod następującymi warunkami:
-
uznania autorstwa — czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
-
bez utworów zależnych — remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści.
-
brak dodatkowych ograniczeń — nie można korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z utworu na warunkach określonych w licencji.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowa (PL) agreement (EN)
Agreement for granting a royalty-free license to works with a commitment to grant a CC sub-license