Lotta alla plastica ed ecosistemi marini. Il quadro giuridico all’indomani della direttiva UE/2019/904
Main Article Content
Abstrakt
W artykule przedstawiono globalny kryzys związany z produkcją, zużyciem i rozproszeniem w środowisku jednorazowego plastiku nienadającego się do recyklingu ani wielokrotnego użycia. Następnie dokonano analizy celów i środków przewidzianych w strategii europejskiej dotyczącej tworzyw sztucznych oraz w dyrektywie (UE) nr 2019/904. W istocie za celami i rozwiązaniami prawnymi, jakie stwarza Unia Europejska, kryje się podzielana przez autora nadzieja, że wyzwania związane z produkcją, konsumpcją i zakończeniem cyklu życia tworzyw sztucznych mogą stać się szansami i nie tylko zapewnią zdrowsze środowisko, ale także popchną europejski przemysł tworzyw sztucznych w kierunku innowacji i wzrostu, tworząc miejsca pracy i zwiększając wskaźnik zatrudnienia.
Downloads
Article Details
Zgodnie z polityką wdrożenia licencji CC na UAM w Poznaniu oraz warunkami określonymi w oświadczeniu o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Bibliografia
- De Leonardis F. (2017), Economia circolare: saggio sui suoi tre diversi aspetti giuridici. Verso uno Stato circolare?, “Diritto amministrativo” n. 1.
- McCallum W. (2019), Vivere senza plastica, Milano.
- Nicoli E., Spadaro C., Antonelli P. (2019), Plastica addio. Fare a meno della plastica: istruzioni per un mondo e una vita “zero waste”, Milano.
- Programma di lavoro della Commissione per il 2018 – Un programma per un’Unione più unita, più forte e più democratica, COM (2018) 650 final.
- Tani I. (2018), Oceani di plastica: il quadro giuridico internazionale, “Rivista giuridica dell’ambiente” n. 3.