Abstrakt
W artykule przedstawiono globalny kryzys związany z produkcją, zużyciem i rozproszeniem w środowisku jednorazowego plastiku nienadającego się do recyklingu ani wielokrotnego użycia. Następnie dokonano analizy celów i środków przewidzianych w strategii europejskiej dotyczącej tworzyw sztucznych oraz w dyrektywie (UE) nr 2019/904. W istocie za celami i rozwiązaniami prawnymi, jakie stwarza Unia Europejska, kryje się podzielana przez autora nadzieja, że wyzwania związane z produkcją, konsumpcją i zakończeniem cyklu życia tworzyw sztucznych mogą stać się szansami i nie tylko zapewnią zdrowsze środowisko, ale także popchną europejski przemysł tworzyw sztucznych w kierunku innowacji i wzrostu, tworząc miejsca pracy i zwiększając wskaźnik zatrudnienia.
Bibliografia
De Leonardis F. (2017), Economia circolare: saggio sui suoi tre diversi aspetti giuridici. Verso uno Stato circolare?, “Diritto amministrativo” n. 1.
McCallum W. (2019), Vivere senza plastica, Milano.
Nicoli E., Spadaro C., Antonelli P. (2019), Plastica addio. Fare a meno della plastica: istruzioni per un mondo e una vita “zero waste”, Milano.
Programma di lavoro della Commissione per il 2018 – Un programma per un’Unione più unita, più forte e più democratica, COM (2018) 650 final.
Tani I. (2018), Oceani di plastica: il quadro giuridico internazionale, “Rivista giuridica dell’ambiente” n. 3.
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.