Prawna ochrona ukształtowania terenu w procesie jego zagospodarowania – zagadnienia wybrane
PDF

Słowa kluczowe

ukształtowanie terenu
powierzchnia ziemi
zagospodarowanie terenu
ochrona gruntów

Jak cytować

Świderski, K. (2021). Prawna ochrona ukształtowania terenu w procesie jego zagospodarowania – zagadnienia wybrane. Przegląd Prawa Rolnego, (2(29), 477–793. https://doi.org/10.14746/ppr.2021.29.2.24

Abstrakt

Ukształtowanie terenu jest elementem powierzchni ziemi. Celem rozważań jest odpowiedź na pytanie, czy i w jakim zakresie ustawodawca poddaje ochronie ukształtowanie terenu w procesie jego zagospodarowania, czy ochrona obejmuje tylko naturalne ukształtowanie terenu, czy także możliwość jego ulepszenia. W konkluzji artykułu stwierdzono, że ukształtowanie terenu wpływa na walory użytkowe i przyrodnicze powierzchni ziemi. Ustawodawca nie zabrania zmian ukształtowania terenu odpowiednich do jego przeznaczenia, z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki. Zamiarem ustawodawcy nie jest bezwarunkowe zachowanie naturalnego ukształtowania terenu. Liczą się także jego walory użytkowe. Dlatego ustawodawca zezwala na przekształcenie form terenowych, jeśli jest to korzystne i podnosi walory użytkowe terenu oraz nie wpływa negatywnie na grunty sąsiednie i środowisko.

https://doi.org/10.14746/ppr.2021.29.2.24
PDF

Bibliografia

Chojnacki D. (2011), Wybrane administracyjne instrumenty prawne ochrony powierzchni ziemi, w: M. Górski, J. Bucińska, M. Niedziółka, R. Stec, D. Strus (red.), Administracja publiczna – człowiek a ochrona środowiska. Zagadnienia społeczno-prawne, Warszawa.

Górski M., Pchałek M., Radecki W., Jerzmański J., Bar M., Urban S., Jendrośka J. (2019), Prawo ochrony środowiska. Komentarz, Warszawa.

Korzeniowski P. (2012), Cele i funkcje ochrony prawnej gruntów rolnych i leśnych, „Prawo i Środowisko” nr 3.

Król M.A. (2018), Zadania jednostek samorządu terytorialnego w prawnej ochronie powierzchni ziemi, „Opinie i Analizy” nr 42.

Nieć A.E. (2017), Szkoda w powierzchni ziemi jako szkoda w środowisku, Wrocław.

Niewiadomski Z. (red.) (2009), Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz, Warszawa.

Plucińska-Filipowicz A., Wierzbowski M. (red.) (2014), Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz, Warszawa.

Radecki W. (2012), Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Komentarz, Warszawa.

Wierzbowski M., Plucińska-Filipowicz A. (red.) (2018), Prawo budowlane. Komentarz, Warszawa.