STUDIA ANIMALIA: OBRAZ ZWIERZĄT W JĘZYKU, LITERATURZE I KULTURZE

Dwudziesty numer „Poznańskich Studiów Slawistycznych” poświęcony jest obrazowi zwierząt w języku, literaturze, folklorze i szeroko rozumianej kulturze.

            Fauna, podobnie jak flora, od zawsze pełniła istotną funkcję w życiu człowieka. Zwierzęta były i pozostały nie tylko towarzyszami jego życia, niezastąpionymi pomocnikami w pracy, ale są również ważnym źródłem pożywienia oraz rozmaitych surowców (np. skór). Bywają ponadto totemami, przyjaciółmi, wrogami, a liczne trzyma się jako zwierzęta domowe.

            Wzajemne przenikanie pierwiastka zwierzęcego i ludzkiego fascynowało już starożytnych myślicieli, w tym samego Arystotelesa, który wskazał na bliski związek między tymi dwoma światami, a nawet utożsamiał człowieka ze zwierzęciem, podkreślając, że różni się on od niego jedynie rozumem. W konstruowaniu symbolicznych znaczeń wielu zwierząt olbrzymią rolę odegrały Biblia i Koran.

            Bezpośredni oraz pośredni kontakt ze zwierzętami, wywołujący jednocześnie podziw i wstręt, skłania zarówno do opisywania ich właściwości, jak i częstego przypisywania im nieuzasadnionych cech, co widać zwłaszcza we frazeologii i paremiologii. W różnych kulturach funkcjonują intrygujące stereotypy odnoszące się do zwierząt.

            Stosunek do zwierząt jest jednak zróżnicowany w poszczególnych kręgach językowych i kulturowych. To zróżnicowanie znajduje odbicie w obrzędach, obyczajach, mitologii, religii, w literaturze ustnej i pisanej. Wynika z tego, że obraz zwierzęcego świata nie jest oparty i konstruowany wyłącznie na podstawie bezpośredniego doświadczenia.

            W tym numerze czasopisma zamierzamy przedstawić ścisły związek między człowiekiem a zwierzęciem z różnych perspektyw badawczych. Szukać nieznanych ujęć w naukowym podejściu do zjawiska, jakim jest świat zwierząt. Wierzymy, że nadesłane prace wniosą znaczący wkład do dotychczasowej wiedzy na temat wzajemnych relacji człowieka i zwierzęcia.

            Szczegółowe opracowania badawcze proponujemy skupić wokół następujących pól problemowych, reprezentujących językoznawstwo, folklorystykę, literaturoznawstwo i zoologię kulturową:

  • zwierzęta jako symbole
  • zwierzęta w mitologii
  • zwierzę w literaturze
  • stereotypizacja zwierząt
  • antropomorfizacja i zoomorfizacja
  • zoosemia
  • kontrastywne badania zoonimicznych i animalistycznych frazeologizmów i przysłów
  • ekofeminizm i animal studies

 

Teksty o objętości do 30 tysięcy znaków w językach słowiańskich, angielskim i pozostałych językach kongresowych prosimy nadsyłać do 30 listopada 2020 roku za pośrednictwem strony czasopisma „Poznańskie Studia Slawistyczne” na platformie Pressto (https://pressto.amu.edu.pl/index.php/pss/about/submissions) lub na adres studiaslawistyczne@gmail.com. Na platformie Pressto znajdą Państwo również wskazówki redakcyjne. Artykuł powinien zostać uzupełniony o nr ORCID autora, adres meilowy, abstrakt (około 700 znaków), słowa kluczowe oraz notkę o autorze w języku angielskim (do 700 znaków).

Prosimy o potwierdzenie swojego udziału w tomie do 20 lutego 2020 roku. Na tytuły artykułów czekamy do 20 marca 2020 roku.

Redaktorki tematyczne numeru: Ana Samardžić i Ivana Vidović Bolt