Cel i zakres tematyczny czasopisma

Celem „Poznańskich Studiów Slawistycznych” jest publikacja efektów najszerzej rozumianych badań słowianoznawczych i bałkanistycznych, adresowanych do wszystkich, polskich i zagranicznych, znawców i miłośników kultury słowiańskiej oraz bałkańskiej. Na łamach pisma ukazują się teksty filologiczne (literaturoznawcze i językoznawcze), folklorystyczne, antropologiczne, kulturoznawcze, historiograficzne, religioznawcze i socjologiczne w wieloaspektowych, interdyscyplinarnych i często komparatystycznych ujęciach, rozpatrujące różnorodne zagadnienia slawistyczne.

Każdy numer czasopisma poświęcony jest innej tematyce i prowadzony przez innego redaktora tematycznego. Zagadnienia wybrane jako temat przewodni numeru stanowią odpowiedź na aktualne wyzwania humanistyki. Dyscypliną wiodącą dla czasopisma jest literaturoznawstwo, jednak realizując numery monograficzne sięgamy po konteksty językoznawcze, kulturoznawcze, historii, historii sztuki, religii czy socjologii. Prezentujemy zatem badania interkulturowe i interdyscyplinarne, reprezentujące różnorodne metodologie i różnorodne perspektywy badawcze. Obecność tekstów wykraczających poza literaturoznawstwo jest zróżnicowana w zależności od tematu przewodniego podejmowanego w danym numerze. Dla przykładu: numer trzeci czasopisma (Zaklęcie, zamówienie, zażegnanie. Magiczna moc słów w folklorze słowiańskim) poświęcony był badaniom antropologiczno-folklorystycznym, numer dziesiąty (Relacja państwo – Kościół w historii i kulturze) zdominowała perspektywa historyczno-kulturoznawcza, a numer trzynasty (Forma i funkcja w słowiańskich językach i tekstach kultury) ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje rozważania teoretyczno- i historycznoliterackie, przekładoznawcze, językoznawcze, historię sztuki (malarstwo, film, architekturę).

Teksty, które nie wpisują się ściśle w temat monograficzny danego numeru, jednak pozostają z nim w pewnej relacji, publikowane są w dziale Wokół tematu. Artykuły wykraczające poza tematykę numeru, ale poruszające ważne zagadnienia z obszaru Słowiańszczyzny, godne publikacji, zamieszczamy w dziale Poza tematem. Zamieszczamy również artykuły przeglądowe, recenzyjne i polemiki, które nie muszą wpisywać się w temat przewodni numeru. Przestrzeń główna czasopisma poświęcona jest jednak problemowi zasadniczemu każdego numeru.

Czasopismo dąży do rozszerzania przestrzeni dialogu między kulturami i przyczynia się do pogłębienia naukowej refleksji na temat literatur, języków, historii oraz kategorii antropologicznych i estetycznych, określających dawną i współczesną kulturę Słowian, inspiruje do dyskusji i polemik, pozwalających na zredefiniowanie zadań i kierunków rozwoju slawistyki, która obecnie w większym stopniu niż dotąd uwzględnia perspektywę kulturoznawczą, starając się odpowiedzieć na wiele pytań wypływających ze stale zmieniającej się rzeczywistości świata Słowian.

 

Historia czasopisma

Od początku powstania w 2011 roku „Poznańskie Studia Slawistyczne” funkcjonują jako półrocznik zorientowany tematycznie.

 

Nr 1. Kontynuacja czy odrzucenie? Tradycje romantyczne we współczesnych literaturach słowiańskich

Nr 2. Intersemiotyczność

Nr 3. Zaklęcie, zamówienie, zażegnanie. Magiczna moc słów w folklorze słowiańskim

Nr 4. Magiczna moc słów w językach, literaturach i kulturach słowiańskich

Nr 5. Boskość władzy w kulturach i językach słowiańskich i bałkańskich. O wielowymiarowości uniwersalnej idei

Nr 6. Dysydenci, kontestatorzy, kultura sprzeciwu i współczesność

Nr 7. Antun Gustav Matoš

Nr 8. Mikronarody i mikrojęzyki słowiańskie

Nr 9. Emotywny aspekt języka w słowiańskim dyskursie publicznym

Nr 10. Relacja państwo – Kościół w historii i kulturze

Nr 11. Teorie i praktyki genderowe w słowiańskich tekstach kultury. Innowacje – inspiracje – interpretacje

Nr 12. Recepcja literackich i artystycznych dzieł o Szoa

Nr 13. Forma i funkcja w słowiańskich językach i tekstach kultury

Nr 14. Habent sua fata libelli

Nr 15. Słowiańskie Oświecenie – swoistość i typowość

Nr 16. Między amnezją i anamnezą. Indywidualna pamięć historyczna wobec dominujących narracji

Nr 17. Sztuka i demokracja

 

Sponsorzy

Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

DUN

Program Wsparcie dla Czasopism Naukowych (kwiecień 2019 – kwiecień 2020)

mnisw3.jpg

Digitalizacja i upowszechnienie czasopisma „Poznańskie Studia Slawistyczne” realizowane przy współudziale PTPN w ramach umowy 668/P-DUN/2016 (t. 10-13 ) oraz 728/P-DUN/2017 (za lata 2017-2018) ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

ISSN: 2084-3011

e-ISSN 2450-2731