Abstrakt
Symbolika masońska różni się od tradycyjnej symboliki, ponieważ jest zarezerwowana przede wszystkim dla wtajemniczonych. Wśród prac na ten temat wyróżnia się m.in. Symbolika masońska trzeciego tysiąclecia Irène Mainguy, publikacja przedstawiana w niniejszym artykule. Książka pozwala zapoznać się z poszczególnymi pojęciami, usystematyzować wiedzę teoretyczną i empiryczną na temat symboliki i jej ewolucji oraz znaleźć informację o wszystkich stopniach lożowych w historii Ars Regia. Symbolika masońska ewoluuje i przenika dziedziny oraz obszary związane m.in. z życiem codziennym. Niektóre symbole kojarzy każdy z nas, znaczenie innych nadal pozostaje tajemnicą.
Bibliografia
Biblia Tysiąclecia, Poznań: Wydawnictwo Pallottinum 2003.
Cegielski Tadeusz, Księga Konstytucji 1723 roku i początki wolnomularstwa spekulatywnego w Anglii, Warszawa: Wydawnictwo Klio.
Cegielski Tadeusz, Masoneria pro publico Bono, Warszawa, Muzeum Narodowe w Warszawie 2014.
Duncan Malcom C., Duncan’s Masonic Ritual and Monitor, 1866, https://www.sacred-texts.com/mas/dun/dun02.htm/ [dostęp: 14.04.2020].
Ferré Jean, Dictionnaire des symbols maçonniques, Monaco: Éditions du Rocher 2013.
Ghyka Matila C., Złota liczba. Rytuały i rytmy pitagorejskie w rozwoju cywilizacji zachodniej, przeł. I. Kania, Kraków: Universitas 2014.
Karpowicz Andrzej, Książka wolnomularska XVIII i XIX wieku: katalog wystawy, Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 1996.
Kultura polska wobec zachodniej filozofii ezoterycznej w latach 1890–1939 http://www.tradycjaezoteryczna.ug.edu.pl/node/458 [dostęp: 9.10.2020].
Leksykon symboli, Warszawa: Rok Corporation SA 1991.
Mainguy Irène, Symbolika masońska trzeciego tysiąclecia, Warszawa: Trialog 2020.
Moszczyński Włodzimierz, Co to jest masoneria?, Warszawa: Wydawnictwo Wers 1997.
Negrier Patrick, La tradition initiatique: Idées et figures autor de la franc-maçonnerie, Éditions Ivoire-Clair 2001.
Oesterreicher-Mollwo Marianne, Leksykon symboli, Warszawa: Wydawnictwo ROK Corporation 1992.
Prinke Rafał, Loże transmutacji: dziwny romans wolnomularstwa i alchemii, „Hermaion” 2015, nr 4.
Serini Karol, Masoneria, Warszawa: [Klio] 1992. Nadb.: Ars Regia 1992.
Serini Karol, Symbol w wolnomularstwie, Warszawa: Dom Książki Polskiej 1933.
Wolnomularstwo, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolnomularstwo [dostęp: 5.05.2020].
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Iuliana Grażyńska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Utwory opublikowane w czasopiśmie Biblioteka, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2015 roku są udostępniane na
licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku pod następującymi warunkami:
- uznania autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
- na tych samych warunkach — remiksując utwór, przetwarzając go lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na tej samej licencji, co oryginał.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowy.
Jeżeli autor artykułu nie jest przekonany, że może wykorzystywać cudze utwory (np. ilustracje, fotografie, tabele) w ramach cytatu we własnej tekście musi dostarczyć do redakcji czasopisma zgodę od uprawnionych podmiotów.
Prawa są zastrzeżone do wszystkich tekstów opublikowanych przed rokiem 2015.