Artykuły nadesłane do publikacji w „Poznańskich Studiach Slawistycznych” poddane są ocenie w następującym trybie:
- Pierwsza lektura artykułu jest lekturą redakcyjną, tekst trafia do redaktora tematycznego numeru, redaktor naczelnej lub zastępcy redaktor naczelnej oraz wybranego członka Rady Naukowej. Pozytywna ocena redakcji jest warunkiem skierowania artykułu do recenzji zewnętrznej.
- Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucenia artykułów oraz skrócenia tekstów, które nie będą spełniały wymogów redakcyjnych zamieszczonych w wytycznych dla autorów.
- Do oceny każdego artykułu redakcja powołuje dwóch niezależnych recenzentów spoza redakcji, jednostki wydającej czasopismo, a także spoza ośrodka, z którego pochodzi autor. Artykuły kierujemy do wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie, której dotyczy oceniana praca i znających język publikacji. Prosimy recenzentów o dokonanie oceny w ciągu trzech tygodni.
- W przypadku tekstów autorów zagranicznych, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej, spoza kraju w którym afiliowany jest autor pracy.
- Redakcja PSS zwraca uwagę na to, by procedura recenzowania była wolna od wszelkiego rodzaju konfliktu interesów.
- Dwie negatywne recenzje powodują odrzucenie tekstu.
- W przypadku sprzecznych opinii recenzentów tekst może zostać skierowany do trzeciego recenzenta lub do członka Rady Naukowej Czasopisma (wraz z obiema recenzjami). Decyzję o publikacji lub odrzuceniu tekstu może również podjąć redaktor naczelna po konsultacji z redaktorem tematycznym, zastępcą lub bez dodatkowych konsultacji.
- Treść recenzji wyrażona w formie pisemnej z jednoznaczną konkluzją o skierowaniu do druku bez zmian, druku po poprawkach lub odrzuceniu znana jest redakcji (w całości, jako poufna) i przekazana autorowi (w części przeznaczonej dla autora).
- Najczęściej autor proszony jest o zwrot poprawionego tekstu w terminie trzech tygodni od otrzymania recenzji postulujących konieczność wprowadzenia zmian.
Zasady recenzowania tekstów zgłoszonych do publikacji w "Poznańskich Studiach Slawistycznych" są zgodne z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zasadami etyki i dobrymi praktykami w nauce.
Recenzowanie tekstów odbywa się przy, rekomendowanym przez Ministerstwo, zachowaniu anonimowości autora oraz recenzenta (double-blind review process).
Ocenie recenzentów podlegają również artykuły recenzyjne.
Formularze recenzji do pobrania: polski, English, český, hrvatski, cрпски, български, македонски, русский, українськa, Formularz recenzji artykułu recenzyjnego.
Lista recenzentów publikowana jest na koniec każdego roku kalendarzowego.
Przysłanie przez Autora artykułu do redakcji „Poznańskich Studiów Slawistycznych” jest równoznaczne ze zgodą na przyjęty w czasopiśmie sposób recenzowania i obowiązujące zasady etyki.
Przesłanie tekstu do publikacji jest także równoznaczne z oświadczeniem Autora o oryginalności pracy i nieograniczonych w żaden sposób prawach autorskich (osobistych i majątkowych) do zgłaszanego do wydania dzieła (dotyczy to również materiałów uzupełniających: ilustracji, wykresów itp.), które zostają przeniesione na „Poznańskie Studia Slawistyczne”.
W przypadku prac współautorskich niezbędne jest nadesłanie oświadczenia o procentowym udziale poszczególnych Autorów. Wzór oświadczenia w język polskim oraz w języku angielskim jest do pobrania na stronie internetowej czasopisma.