Аннотация
Artykuł jest poświęcony twórczości eseistycznej Claudio Magrisa, wybitnego włoskiego eseisty i badacza kultur z obszaru Europy Środkowej oraz Bałkanów. Podstawa rozważań są znane prace Magrisa, zwłaszcza „Mikrokosmosy”, „Dunaj”, „Podróż bez końca”. Autor artykułu wydobywa ważne wątki twórczości Magrisa: wątek nostalgii i melancholii, harmonii i rozpadu. Dokonuje analizy myśli Magrisa, odnosząc wskazane wątki do świata, w którym autor „Dunaju” zakorzenia, najważniejsze według niego, wartości Europy Środkowej. Jest to świat nieistniejącej austro-węgierskiej monarchii sprzed roku 1918, pokazany w kontekście współczesnego rozpadu humanizmu, norm moralnych i totalnego relatywizmu.
Библиографические ссылки
Dąbrowski Mieczysław, Ponowoczesna melancholia. Modelowanie rozumienia, w: Literatura i konteksty. Rzeczy teoretyczne. Warszawa, Elipsa 2011, s. 327– 359.
Magris Claudio, Dunaj. Przeł. J. Ugniewska i A. Osmólska-Mętrak. Warszawa, Czytelnik 1999, s. 23.
Magris Claudio, Mikrokosmosy. Przekł. J. Ugniewska i A. Osmólska-Mętrak. Warszawa, Czytelnik 2002, s. 178.
Magris Claudio, Przedmowa do: idem, Podróż bez końca, Przeł. J. Ugniewska. Warszawa, Czytelnik 2009, s. 22–23.
Magris Claudio, Inne morze. Przeł. J. Ugniewska. Warszawa, Czytelnik 2004.
Magris Claudio, Głosy. Monologi. Przeł. J. Ugniewska. Warszawa, PIW 2010, s. 126.
Magris Claudio, Itaka i dalej. Przeł. J. Ugniewska. Sejny, Pogranicze 2009.
Лицензия
Utwory opublikowane w czasopiśmie „Porównania”, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND 4.0)
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych pod następującymi warunkami:
-
uznania autorstwa — czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
-
bez utworów zależnych — remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści.
-
brak dodatkowych ograniczeń — nie można korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z utworu na warunkach określonych w licencji.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowa (PL) agreement (EN)
Agreement for granting a royalty-free license to works with a commitment to grant a CC sub-license