O postrzeganiu prawa na przykładzie sprawy rolnej z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
PDF

Słowa kluczowe

prawo naturalne
prawo pozytywne
kształtowanie ustroju rolnego
przekształcenie spółki handlowej
wykładnia prawa

Jak cytować

Truszkiewicz, Z. (2023). O postrzeganiu prawa na przykładzie sprawy rolnej z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przegląd Prawa Rolnego, (1(32), 179–203. https://doi.org/10.14746/ppr.2023.32.1.10

Abstrakt

W artykule została ukazana zależność między postrzeganiem prawa a jego praktycznym stosowaniem. Wykorzystano w tym celu przypadek, w którym wystąpiły kontrowersje dotyczące stosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Sprowadzały się one do pytania, czy regulacje zawarte w tej ustawie, odnoszące się do nabywania nieruchomości rolnych, powinny mieć zastosowanie także w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową. Rozważania wykazały, że ocena prawna tej samej kwestii może być różna w zależności od tego, czy osoba dokonująca oceny będzie zwolennikiem pozytywistycznego czy prawnonaturalnego postrzegania prawa. Pierwsze z nich skłania interpretatora do opierania się głównie na literalnej wykładni, natomiast drugie – do odwoływania się do innych metod wykładni, w tym na wykładni funkcjonalno-celowościowej. Ta ostatnia zakłada nawet konieczność weryfikowania prawa pozytywnego i konkretyzowania norm prawnych w przypadkach nietypowych. Takie podejście pozwala uniknąć ocen prawnych, które prowadzą do następstw z jednej strony zgodnych z literalnie odczytywanymi przepisami, a z drugiej – nieracjonalnych, a tym samym niesprawiedliwych i niesłusznych.

https://doi.org/10.14746/ppr.2023.32.1.10
PDF

Bibliografia

Bender P. (2019), Podstawowe problemy stosowania znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (cz.I), „Rejent” nr 11.

Bieluk J. (2019), Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz, Warszawa.

Blajer P. A., Gonet W. (2020), Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz, Warszawa.

Budzinowski R. (1992), Koncepcja gospodarstwa rolnego w prawie rolnym, Poznań.

Budzinowski R. (2002), Zmiany prawa rolnego. Tendencje rozwoju, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” nr 2.

Budzinowski R. (2008), Problemy ogólne prawa rolnego. Przemiany podstaw legislacyjnych i koncepcji doktrynalnych, Poznań.

Kaufmann A. (2018), Od prawa natury i pozytywizmu prawniczego do hermeneutyki prawniczej, w: J. Zajadło, Kaufmann, Sopot.

Kocot W. J., Buszmak D. (2017), Przekształcenie spółki handlowej będącej właścicielem nieruchomości rolnej, „Przegląd Prawa Handlowego” nr 7.

Łobos-Kotowska D., Stańko M. (2020), Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz, Warszawa.

Stelmach J., Brożek B. (2006), Metody prawnicze. Logika – analiza – argumentacja – hermeneutyka, Kraków.

Tokarczyk R. (1998), Sprawiedliwość jako naczelna wartość prawa, w: Teoria prawa. Filozofia prawa. Współczesne prawo i prawoznawstwo, Toruń.

Zajadło J. (2018), Kaufmann, Sopot.

Zajadło J. (2019), Kantorowicz, Sopot.

Zieliński M. (2002), Wykładnia prawa. Zasady. Reguły. Wskazówki, Warszawa.