Możliwość zastosowania instytucji fundacji rodzinnej w rolnictwie
PDF

Słowa kluczowe

fundacja rodzinna
działalność rolnicza
podatek dochodowy
sukcesja

Jak cytować

Bieluk, J. (2023). Możliwość zastosowania instytucji fundacji rodzinnej w rolnictwie. Przegląd Prawa Rolnego, (1(32), 81–93. https://doi.org/10.14746/ppr.2023.32.1.5

Abstrakt

Celem rozważań jest sformułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości zastosowania instytucji fundacji rodzinnej do prowadzenia działalności rolniczej oraz regulowania kwestii następstwa w gospodarstwach rolnych. Analiza ustawy o fundacji rodzinnej prowadzi do wniosku, że ułatwia ona sukcesję i zapobieżenie podziałowi majątku spadkowego. Jednak rozwiązania podatkowe dotyczące prowadzenia działalności rolniczej przez fundację rodzinną są nieprecyzyjne i nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, czy fundacja rodzinna może zajmować się działalnością rolniczą. Autor skłania się do wniosku, iż działalność rolnicza powinna być działalnością dozwoloną w ramach fundacji rodzinnej. Jednak podjęcie działalności rolniczej w ramach fundacji rodzinnej w praktyce powinno łączyć się z uzyskaniem w tym zakresie odpowiedniej podatkowej interpretacji indywidualnej, zabezpieczającej przed ryzykiem podatkowym.

https://doi.org/10.14746/ppr.2023.32.1.5
PDF

Bibliografia

Bielski P. (2015), Glosa do wyroku SN z dnia 3 października 2014 r., V CSK 630/13, LEX.

Bieluk J. (2013), Działy specjalne produkcji rolnej. Problemy prawne, Białystok.

Bieluk J. (2017), Opodatkowanie przetwarzania produktów roślinnych i zwierzęcych przez rolnika, „Przegląd Prawa Rolnego” nr 2.

Budzinowski R. (2002), Status prawny rolnika jako przedsiębiorcy (zagadnienia wybrane), „Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny” nr 3.

Etel M. (2012), Pojęcie przedsiębiorcy w prawie polskim i prawie Unii Europejskiej oraz w orzecznictwie sądowym, Warszawa.

Jeżyńska B. (2008), Producent rolny jako przedsiębiorca, Lublin.

Kohutek K. (2005), Komentarz do art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, LEX.

Kozieł G. (red.), Prawo przedsiębiorców. Przepisy wprowadzające do Konstytucji Biznesu. Komentarz, Legalis.

Sieradzka M. (2012), Komentarz do art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, LEX.

Zdyb M., Lubeńczuk G., Wołoszyn-Cichocka A. (2019), Prawo przedsiębiorców. Komentarz, Warszawa.