Abstrakt
Postrzeganie właściwości i roli prawa ma zasadniczy wpływ na jego oddziaływanie na relacje społeczne o doniosłości prawnej. Przekłada się ono również na mniejszą lub większą aktywność organów stosujących prawo. W państwach o systemach prawnych zaliczanych do civil law obraz prawa jest kształtowany głównie przez doktrynę, w mniejszym stopniu przez judykaturę, natomiast w krajach common law – odwrotnie, głównie przez orzecznictwo. To odmienne postrzeganie prawa ma praktyczne znaczenie. Nie pozostaje bowiem bez wpływu na mechanizmy działania prawa. Spojrzenie na prawo przez pryzmat okoliczności konkretnego przypadku, zwłaszcza zaliczanych do hard cases, pozwala bowiem ostrzej widzieć właściwości prawa, w tym zależności między konkretyzowaniem treści norm prawnych a uwarunkowaniami społeczno-gospodarczymi i politycznymi. Sprawą o ogromnej doniosłości społecznej, a zarazem złożoności prawnej jest postępowanie scaleniowe, zwłaszcza trwające kilkadziesiąt lat. W kontekście tego rodzaju spraw doskonale widać, że przepisy nie mogą być utożsamiane z prawem, że mogą być tylko punktem wyjścia do poszukiwania właściwych norm prawnych niezbędnych do osądzania konkretnych przypadków, a tym samym jak doniosła może być w tym wymiarze rola organu stosującego prawo z założeniem celu skonkretyzowania sprawiedliwych i słusznych norm prawnych.
Bibliografia
Budzinowski R. (2008), Problemy ogólne prawa rolnego. Przemiany podstaw legislacyjnych i koncepcji doktrynalnych, Poznań.
Budzinowski R. (2022), Pojęcie i przedmiot prawa rolnego, w: P. Czechowski (red.), Prawo rolne, Warszawa.
Lichorowicz A. (1968), Problem scalania gruntów w Polsce okresu międzywojennego, „Krakowskie Studia Prawnicze” t. I, nr 1–2.
Lichorowicz A. (1987), Pojęcie stosunku prawno-rolnego jako kryterium wyodrębnienia prawa rolnego w systemie prawa, „Krakowskie Studia Prawnicze” t. XX.
Lichorowicz A. (2009), Pojęcie i przedmiot prawa rolnego, w: A. Stelmachowski (red.), Prawo rolne, Warszawa.
Truszkiewicz Z. (2023), Rozumieć prawo. Ius est ars boni et aequi, Kraków.
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Zygmunt Truszkiewicz
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.