No. 28 (2006)
Issue Description

OD REDAKCJI

Oddajemy do Państwa rąk 28 numer Neofilologa. Znajdą w nim Państwo artykuły powstałe na podstawie referatów wygłoszonych na konferencji PTN w Poznaniu (wrzesień 2004). Są to teksty autorstwa Bogusławy Whyatt i Achmeda Rafika Trada. Pozostałe artykuły to część pokłosia z konferencji w Lublinie (wrzesień 2005).

Tematyka prac jest jak zwykle bardzo różnorodna, a dotyczy głownie: nauczania interkulturowego oraz rozwijania kompetencji komunikacyjnej i interkulturowej (Małgorzata Gnyś, Magdalena Pieklarz, Sylwia Adamczak-Krysztofowicz, Maciej Mackiewicz), kompetencji czytania i pisania z uwzględnieniem sposobów ich oceniania (Monika Kusiak, Magdalena Trepczyńska), zagadnień przekładu i pracy tłumacza (Bogusława Whyatt). Są też artykuły dotyczące teorii uczenia się (Achmed Rafik Trad) i koncepcji nauczania/uczenia się w świetle polityki edukacyjnej UE (Barbara Czwartos i Renata Kozieł).

Wymienione tu artykuły to zaledwie skromna część przedstawionych referatów na konferencji „Komunikacja językowa w społeczeństwie informacyjnym…”. Kolejny tom Neofilologa będzie również w większości zawierał referaty wygłoszone na konferencji, skupione przede wszystkim na problematyce psychologicznych aspektów w nauce języków obcych. Wkrótce zakończona będzie także praca nad tematycznym tomem pokonferencyjnym „Komunikacja językowa w społeczeństwie informacyjnym - nowe wyzwania dla dydaktyki języków obcych”, pod wspólną redakcją Jolanty Krieger-Knieja i Urszuli Paprockiej-Piotrowskiej. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (TN KUL) w Lublinie.

W numerze zamieszczamy także stanowisko Zarządu Głównego PTN w sprawie kształcenia nauczycieli oraz stanowisko dotyczące projektów standardów nauczania dla poszczególnych kierunków studiów. Dokumenty te są także dostępne na naszej stronie http://main.amu.edu.pl/~ptnwil.

Czytelnicy mogą się także zapoznać ze sprawozdaniem z ostatniej konferencji PTN w Lublinie oraz z komunikatem o kolejnej konferencji „Dydaktyka języków obcych początku XXI wieku” organizowanej w dniach 11-13 września w Krakowie.

Zapraszamy do lektury!

Katarzyna Karpińska-Szaj