OD REDAKCJI
Oddajemy do Państwa rąk 27 numer Neofilologa niemal w całości poświęcony tematyce konferencji Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego „Nauka języków obcych w dobie integracji europejskiej: tendencje, problemy, zadania”, która miała miejsce we wrześniu 2004 roku w Poznaniu. Jest to już drugi zbiór referatów przedstawionych w Poznaniu (część referatów wraz ze sprawozdaniami z konferencji została opublikowana w poprzednim, 26 numerze Neofilologa). W 27 numerze zamieszczamy referaty dotyczące problematyki interkulturowości w rożnych kontekstach: nauczanie języka obcego dzieci a przygotowanie ich do komunikacji interkulturowej - Anny Jaroszewskiej, wykorzystanie elementów sztuk plastycznych w celu kształcenia postawy otwartości na aspekty wielokulturowe - Moniki Horyśniak, komunikacja interkulturowa jako przykład pomostu między kulturami - Marcina R. Odelskiego. Dwa kolejne artykuły poświęcone są opisowi i krytyce tzw. niekonwencjonalnych i nowatorskich metod nauczania języków obcych (Elżbieta Gajewska i Teresa Ścipień). Dane z badań przeprowadzonych wśród uczniów i studentów uczących się języków obcych przytoczone są przez Cezarego Michońskiego, Małgorzatę Bielicką, Urszulę Zielińską, Lilianę Szczukę-Domą i Jolantę Krieger-Knieję. Tematem artykułu Małgorzaty Pamuły jest przygotowanie nauczycieli do nauczania czytania w języku obcym dzieci. O znaczeniu tekstu literackiego w nauce języka włoskiego pisze Iwona Kaźmierczak. Implikacje dydaktyczne wynikające z językoznawstwa kognitywnego omawia w swym artykule Marek Laskowski. Artykuł ten zamyka zbiór materiałów z konferencji w Poznaniu w 2004 roku.
Gdy otrzymają Państwo niniejszy numer Neofilologa, z pewnością gotowa już będzie pozycja książkowa zawierająca artykuły powstałe na podstawie pozostałych referatów wygłoszonych na konferencji we wrześniu 2004 roku. Publikacja „Nauka języków obcych w dobie integracji Europejskiej” została przygotowana przez Oficynę Wydawniczą LEKSEM i jest dostępna w księgarniach naukowych, a także w sprzedaży internetowej na stronie www.leksem.pl.
Na zakończenie proponujemy artykuł Divertimento Barbary Walkiewicz z pogranicza językoznawstwa i traduktologii i ... refleksji nad metaforyzacją w językach nie tylko naturalnych. Zapraszamy do lektury!
Katarzyna Karpińska-Szaj