Przekształcenia spółek kapitałowych a ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego
Main Article Content
Abstrakt
Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) wprowadza szereg ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Od 30 kwietnia 2016 r. rygorami UKUR objęto również sytuacje, w których dochodzi do podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek prawa handlowego. W publikacji poddano analizie przekształcenie spółek kapitałowych będących właścicielami nieruchomości rolnych. Ze względów praktycznych najczęstsza tego rodzaju sytuacja to przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Analiza wykazała, iż konstrukcja przepisów jest wysoce nieprecyzyjna. Jednak największym problemem analizowanych rozwiązań jest brak realizacji celów ustawowych. W przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną udziałowcy spółki z o.o. stają się akcjonariuszami spółki akcyjnej, a więc z materialnoprawnego punktu widzenia występuje ten sam podmiot. Tego rodzaju rozwiązania, jak objęcie rygorami UKUR przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną, nie mają sensu prawnego i z pewnością nie realizują żadnego z celów określonych w analizowanej ustawie.
Downloads
Article Details
Zgodnie z polityką wdrożenia licencji CC na UAM w Poznaniu oraz warunkami określonymi w oświadczeniu o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Bibliografia
- Bieluk J. (2016), Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz, Warszawa.
- Bieranowski A. (2016), Dekompozycja konstrukcji zasiedzenia w nowym reżimie ograniczeń nabycia własności nieruchomości rolnej – zagadnienia węzłowe i uwagi de lege ferenda, „Rejent” nr 5.
- Ciepła H. (2016), Aspekty prawne obrotu gruntami rolnymi od 30.04.2016 r. o kształtowaniu ustroju rolnego oraz w ustawie z dnia 14.04.2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, „Rejent” nr 9.
- Czerwińska-Koral K. (2016), Pojęcie nieruchomości rolnej jako wyznacznik zasad obrotu nieruchomościami rolnymi, „Rejent” nr 6.
- Fras M., Habdas M. (red.) (2018), Kodeks cywilny. Komentarz, t. IV: Zobowiązania. Część szczególna (art. 535–764(9)), Warszawa.
- Grykiel J. (2016), Ograniczenia obrotu nieruchomościami rolnymi oraz prawami udziałowymi w spółkach po nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, „Monitor Prawniczy” nr 12.
- Gutowski M. (red.) (2019), Kodeks cywilny. Komentarz, t. II, Warszawa.
- Kocot W.J., Buszmak D. (2017), Przekształcenie spółki handlowej będącej właścicielem nieruchomości rolnej, „Przegląd Prawa Handlowego” nr 7.
- Maj K. (2016), Zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego obowiązujące od dnia 30 kwietnia 2016 r., „Krakowski Przegląd Notarialny” t. I, nr 2.
- Pietrzykowski K. (red.) (2018), Kodeks cywilny. Komentarz, t. II, Warszawa.
- Pisuliński J. (2016), O niektórych osobliwościach obrotu nieruchomościami rolnymi, „Rejent” nr 5.
- Szereda A.J. (2016), Problematyka orzeczenia sądu w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, „Krakowski Przegląd Notarialny” nr 4.
- Truszkiewicz Z. (2016), Nieruchomość rolna i gospodarstwo rolne w rozumieniu U.K.U.R., „Krakowski Przegląd Notarialny” nr 2.
- Ustawa z 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1080).
- Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 kwietnia 2014 r., II SA/PO 93/14.