Abstrakt
Przedmiotem artykułu są zagadnienia związane z realizacją nowej Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie zarządzania ryzykiem w rolnictwie. Jego celem jest udzielenie odpowiedzi na pytanie czy zaproponowane na poziomie unijnym regulacje pozwalają na wdrażanie niezbędnych instrumentów prawnych oraz czy instrumenty te służą wspieraniu producentów rolnych, i tym samym mogą przyczyniać się do ich ochrony w aspekcie przyjętych priorytetów WPR. Przeprowadzone badania pozwalają na pozytywną ocenę zaproponowanych rozwiązań prawnych. Ustalony unijny model wdrażania WPR, który jest zorientowany na wyniki i pomocniczość, może przyczynić się do upowszechnienia poszczególnych prawnych instrumentów zarządzania ryzykiem. Zaproponowane w Polsce rozwiązania prawne odpowiadają założeniom WPR. Wydaje się jednak, że nadal ubezpieczenia jako podstawowy instrument zarządzania będą stosowane w niewielkim zakresie. Brak regulacji prawnych dotyczących tworzenia funduszy wzajemnych jest nadal słabością podejścia do rodzimego modelu zarządzania ryzykiem.
Bibliografia
Massot A. (2020), W kierunku wspólnej polityki rolnej po 2020 r., https://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/113/w-kierunku-wspolnej-polityki-rolnej-po-2020-r. [dostęp: 3.02.2020].
Rembisz W. (2013), Kwestie ryzyka, cen, rynku, interwencji i stabilności dochodów w rolnictwie, Warszawa.
Surowiec J. (2020), Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, 23.12.2020 r., http://ksow.pl/aktualnosc/projekt-planu-strategicznego-dla-wspolnej-polityki-rolnej [dostęp: 2.03.2020].
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Izabela Lipińska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.