Status dzielnicy krakowsko-sandomierskiej w XIII wieku (ducatus, terra, provincia, dominium, territorium, districtus, castelania)
PDF (Język Polski)

Keywords

podział administracyjny
rozbicie dzielnicowe
Małopolska
Kraków
Sandomierz

How to Cite

Teterycz-Puzio, A. (2006). Status dzielnicy krakowsko-sandomierskiej w XIII wieku (ducatus, terra, provincia, dominium, territorium, districtus, castelania). Czasopismo Prawno-Historyczne, 58(2), 135–151. https://doi.org/10.14746/cph.2006.2.6

Number of views: 27


Number of downloads: 59

Abstract

W skład Małopolski wchodziły dwie ziemie, krakowska i sandomierska, których odrębność może wywodzić się nawet z czasów przedpiastowskich, jednak ziemia sandomierska nie była wyróżniana w tytulaturze książąt rządzących Małopolską do połowy XIII w. Kazimierz Sprawiedliwy tytułował się jako dux Poloniae, podobnie określał się władający dzielnicą krakowsko-sandomierską i łęczycko-sieradzką Leszek Biały. Henryk Brodaty występował zwykle jako dux Zlezie et Polonie, choć użył też tytułu dux Cracovie at eciam Silesie. Konrad Mazowiecki posłużył się analogiczną tytulaturą – jako książę Mazowsza i Krakowa wydał dokument dla klasztoru jędrzejowskiego. Z okresu walk o władzę w Małopolsce w latach 1228-1243 pochodzą dokumenty wydane przez książąt tytułujących się dux Sandomiriensis. Dopiero w okresie krakowskich rządów Bolesława Wstydliwego utrwaliło się używa-nie tytułu dux Cracoviensis et Sudomiriensis, zaś w odniesieniu do księżnej ducissa Cracouie et Sandomirie, choć częściej ducissa predictarum terrarum". Tylko w jednym dokumencie z 1277 r. dla Ottokara czeskiego Bolesław Wstydliwy wystąpił z tytułem dux Cracovie, co może być związane z odbiorcą dokumentu, siedzibą księcia był bowiem Kraków, dlatego za granicą mógł być on postrzegany jako książę krakowski.

https://doi.org/10.14746/cph.2006.2.6
PDF (Język Polski)

Funding

Digitalisation funded by the Minister of Education and Science (Poland) under contract no. BIBL/SP/0002/2023/1.