Abstract
Powstanie we Wrocławiu polskiego Uniwersytetu i Wydziału Prawa łączy się z wielkimi wydarzeniami politycznymi lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku.
Dwustronna agresja niemiecka i radziecka we wrześniu 1939 roku doprowadziła do utraty polskiej suwerenności i okupacji naszego kraju. Celem okupantów było nie tylko wymazanie Polski z politycznej mapy Europy, lecz także degradacja społeczna i kulturalna społeczeństwa. Jednym ze środków prowadzących do tego celu było zamykanie szkół akademickich. Przerwanie eksterminacji i odbudowa narodowej oświaty łączy się zatem ze zmianą okupacyjnego status quo w 1945 roku i po tej dacie.
Znaczenie pierwszoplanowe dla niniejszego wykładu miały decyzje dwu konferencji pokojowych: w Jałcie i Poczdamie; chodzi właściwie o tę część postanowień trzech szefów rządów państw koalicji antyhitlerowskiej, dotyczących granic państwowych w powojennej Europie. Gdyby zastosować odważną parabolę historyczną, to moglibyśmy powiedzieć, że początki Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziału Prawa rozpoczynają się na Krymie, w Jałcie, właściwie w pałacu Mikołaja II przy okrągłym stole, który stoi tam do dziś, gdzie Roosevelt, Churchill i Stalin podjęli decyzję o przesunięciu po wojnie granic w Europie, w tym w Europie Środkowej, w odniesieniu także do Polski.
Funding
Digitalisation and OA co-funded by the Minister of Education and Science (Poland) under contract no. BIBL/SP/0002/2023/1
License
Copyright
© by Faculty of Law and Administration, Adam Mickiewicz University, Poznań, 2011 OPEN ACCESS