Skład społeczny soborów ziemskich w państwie moskiewskim w XVI wieku
Journal cover Czasopismo Prawno-Historyczne, volume 26, no. 1, year 1974
PDF (Język Polski)

Keywords

Ruś
sobory ziemskie XVI w.
przedstawicielstwo stanowe
stanowa struktura społeczna
dworianstwo

How to Cite

Floria, B. N. (1974). Skład społeczny soborów ziemskich w państwie moskiewskim w XVI wieku. Czasopismo Prawno-Historyczne, 26(1), 35–58. https://doi.org/10.14746/cph.1974.26.1.3

Number of views: 23


Number of downloads: 13

Abstract

Jak wiadomo, w skład soborów ziemskich XVI w., oprócz członków Dumy bojarskiej i diaków, wchodzili przedstawiciele trzech stanów: duchowieństwa, „dworianstwa” i mieszczan. Jeśli chodzi o przedstawicieli duchowieństwa, zagadnienie to już dawno zostało rozwiązane przez badaczy, którzy wykazali całkowitą identyczność składu soborów cerkiewnych z reprezentacją duchowieństwa na soborach ziemskich. Dlatego w niniejszej pracy cała uwaga zostanie zwrócona na przedstawicieli dworianstwa i mieszczan.

Wydaje się celowe oddzielne rozpatrzenie reprezentacji obu tych stanów na soborach ziemskich w 1566 r., 1598 r., rozpoczynając analizę od najliczniejszej grupy uczestników soboru — dworian.

https://doi.org/10.14746/cph.1974.26.1.3
PDF (Język Polski)

Funding

Digitalisation and OA co-funded by the Minister of Science and Higher Education (Poland) under contract no. BIBL/SP/0091/2024/02