Długość tekstu ustalana jest każdorazowa przez redaktorów tematycznych numeru.
Zapis tekstu głównego:
czcionka – Times New Roman, 12, interlinia 1,5, format doc/dox
tytuł – kursywa
cytat – cudzysłów: „abc def”
cytat dłuższy niż 3 wersy: czcionka 10, wyróżniony podwójną interlinią
cytat w cytacie – „abc «def» ghi”
nie należy wprowadzać niepotrzebnego formatowania (zwł. pisania wersalikami – dotyczy to także tytułu tekstu)
Przypisy:
czcionka – Times New Roman, 10, interlinia 1
łacińskie formuły:
ibidem, s. 12 i n.
idem, s. 7.
op. cit., s. 90.
Bibliografia załącznikowa.
Bibliografia powinna obowiązkowo zawierać numery DOI cytowanych artykułów.
Zapis bibliograficzny – przykłady:
C. Dahlhaus, H.H. Eggebrecht, Co to jest muzyka?, przeł. D. Lachowska, wstęp M. Bristiger, Warszawa 1992. (Jeśli książka zredagowana została przez więcej niż trzech autorów, należy zapisać nazwiska tylko trzech pierwszych.)
Mówi Diane Johnson, scenarzystka „Lśnienia”, „Film na Świecie” 1981, nr 5/6 (nr 38).
zaznaczenie tomu: S. Kierkegaard, Stadia erotyki bezpośredniej, w: Albo – albo, t. 1, przeł. J. Iwaszkiewicz, Warszawa 1981, s. 76.
w długim tekście można w całości powtórzyć zapis lub odesłać czytelnika do odpowiedniego przypisu: Zob. przyp. 3.
jeżeli czasopismo ma podwójną numerację (roczną i ciągłą), należy odnotować oba numery – drugi w okrągłym nawiasie, np. „Film na Świecie” 2000, nr 2 (nr 230).
w przypadku kilkudziesięciostronicowych artykułów z pism naukowych należy podać stronę, z której pochodzi cytat.
w przypadku dzienników proszę podać również dzienną datę wydania numeru, np. „Gazeta Wyborcza” 2010, nr 230 (piątek, 14 maja 2010).
w przypadku linków internetowych należy podać cały link oraz zamieść datę dostępu, np. http://filmpolski.pl/fp/index.php/4120169 (dostęp: 10.10.2011)
Wymagania dotyczące zdjęć i innych materiałów graficznych:
Format TIFF lub JPEG
Zdjęcia powinny być w wysokiej rozdzielczości (300 dpi), niekompresowane kompresją stratną, „ważące” co najmniej 1 MB, a jeśli mają zajmować całą stronę, to co najmniej 2,5 MB (nie chodzi tu o rozmiary plików podniesione w sposób sztuczny, mechaniczny, ale o oryginalne zdjęcia). Chodzi o pliki zapamiętane jako czarno-białe (gray scale).
Zdjęcia (względnie rysunki, mapy, wykresy) należy ponumerować i opatrzyć podpisem. Opisy zdjęć umieszczamy w osobnym pliku doc. Fotografie autorskie należy opatrzyć imieniem i nazwiskiem fotografa oraz – ewentualnie – tytułem zdjęcia. Fotografie cytowane należy opatrzyć imieniem i nazwiskiem fotografa, podać źródło oraz – ewentualnie – tytuł zdjęcia. Screeny filmowe należy opatrzyć tytułem filmu, imieniem i nazwiskiem reżysera w pełnym brzmieniu i krótkim opisem interpretującym scenę.
Artykuł w ostatecznej redakcji powinien zawierać wszystkie cytowane ilustracje we właściwych miejscach i z opisami (jest to wzór układu tekstu dla grafika). Zdjęcia dodatkowo załączamy w osobnym pliku.
Załączniki
Do każdego tekstu (również do artykułów publikowanych w językach obcych) powinno zostać dołączone streszczenie w języku polskim i angielskim wraz ze słowami kluczowymi w obu tych językach. Wśród słów-kluczy powinny znajdować się również nazwiska twórców, o których mowa w tekście (np. reżysera omawianego filmu) i tytuły filmów.
Powinna również zostać załączona nota o autorze w języku polskim i angielskim oraz afiliacja (również w obu tych językach). Noty o autorach formułowane w 3 os. l.p.
Prawa autorskie
Autorzy Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie IMAGES są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie IMAGES udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy, którzy wykorzystują w swoim tekście cudze utwory (np. ilustracje, fotografie) proszeni są o dostarczenie do redakcji czasopisma zgodę na publikację od uprawnionych podmiotów.
Użytkownicy Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku IMAGES tylko w calach niekomercyjnych, pod następującymi warunkami:
uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).