Nr 25 (2004)
Opis numeru

OD REDAKCJI

Zawarte w numerze artykuły pochodzą z konferencji, która odbyła się w Zielonej Górze w 2003 roku. W poprzednim numerze zamieściliśmy sprawozdanie z jej przebiegu i część prezentowanych tam materiałów.

Motywem przewodnim konferencji była szeroko pojęta integracja w dydaktyce języka obcego. Widać to w tematyce zaprezentowanej również w tym tomie. Pierwsze dwa artykuły ujmują problem integracji z perspektywy nowych programów nauczania języków obcych (zob. Agnieszka Strzałka i Renata Rybarczyk). Kolejne trzy podkreślają rolę rożnego typu materiałów autentycznych dla rozwoju interkulturowej kompetencji komunikacyjnej (zob. Jolanta Krygier-Knieja, Grzegorz Markowski i Sylwia Adamczyk-Krysztofowicz). Na znaczenie nowych technologii kształcenia dla rozwoju kompetencji językowej zwracają uwagę autorki dwu kolejnych artykułów - Dorota Owczarek a także Monika Horyśniak i Halina Widła. Problemowi kształcenia nauczycieli poświęcone są następne dwa artykuły (zob. Joanna Górecka i Monika Kusiak). Kolejne artykuły zwracają uwagę na specyficzne problemy integracji - Joanna Pędzisz proponuje integrację kształcenia sprawności językowych z programem translacji, Marcin Popławaki wskazuje na integrującą rolę trzeciego języka a Małgorzata Halik na potrzeby i możliwości integracji dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym w klasie obcojęzycznej.

Ponadto w numerze znajduje się recenzja Adama Szeluga omawiająca nowe czasopismo Europejczycy a także sprawozdania z życia PTN. Ponieważ we wrześniu tego roku odbył się Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa, jak zwykle połączony z ogólnopolską konferencją, zamieszczamy sprawozdanie z konferencji opracowane przez Danutę Wiśniewską oraz protokół z obrad Walnego Zjazdu PTN, który sporządziła Magdalena Sowa.

Jest to ostatni numer Neofilologa, w którego opracowaniu wzięłam udział. Chciałabym skorzystać z okazji i podziękować za czternastoletnią współpracę Autorom ciekawych artykułów zamieszczanych na łamach naszego pisma a także dwom moim sekretarzom - Grzegorzowi Grygielowi, który był pierwszym sekretarzem redakcji oraz Sebastianowi Chudakowi, który będzie dalej kontynuował swoją pracę. Nowym redaktorem jest Katarzyna Karpińska-Szaj i do niej należy kierować materiały proponowane do druku. Adresy nowego zespołu redakcyjnego zamieściłam na wewnętrznej stronie okładki. Życzę nowej Redakcji równie miłych doświadczeń jakie były moim udziałem.

Teresa Siek-Piskozub

Pełny numer
PDF