Wpływ protestu społeczności lokalnej na rozstrzygnięcie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Main Article Content
Abstrakt
W artykule przedstawiono znaczenie i skutki prawne protestu społeczności lokalnej wyrażonego w ramach udziału społeczeństwa w indywidualnej ocenie oddziaływania na środowisko. Ma to na celu ustalenie wpływu takiego protestu na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w szczególności to, czy protest może stanowić podstawę do odmowy wydania takiej decyzji. We wnioskach autorka wskazuje, że protest wyrażony w ramach udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie może stanowić wystarczającej podstawy do negatywnej decyzji. Opierając się na modelu racjonalnego planowania, argumentuje, że pojęcie udziału społeczeństwa w postępowaniu środowiskowym w rozumieniu prawa nadal jest głęboko zakorzenione w racjonalnym modelu ocen oddziaływania na środowisko, co w konsekwencji określa rzeczywiste granice udziału społeczeństwa w tych sprawach.
Downloads
Article Details
Zgodnie z polityką wdrożenia licencji CC na UAM w Poznaniu oraz warunkami określonymi w oświadczeniu o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Bibliografia
- Armeni C. (2016), Participation in environmental decision-making: reflecting on planning and community benefits for major wind farms, “Journal of Environmental Law” nr 28 (3).
- Arnstein S.R. (1969), A Ladder Of Citizen Participation, „Journal of the American Planning Association” nr 35 (4).
- Barczak A., Ogonowska A. (2018), Wykładnia przepisów w zakresie udziału społeczeństwa w ochronie środowiska – wybrane problemy, „Studia Prawnicze KUL” nr 3.
- Berry L.H. i in. (2019), Making space: how public participation shapes environmental decision-making. Discussion brief. Stockholm Environment Institute, https://www.sei.org/publications/how-public-participation-shapes-environmental-decision-making/ [dostęp: 10.07.2019].
- Bukowski Z., Sygit B. (2010), Udział społeczeństwa w postępowaniach administracyjnych w sprawach ochrony środowiska, „Casus” nr 3.
- Dobrowolski G. (2011), Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, Toruń.
- Enríquez-de-Salamanca A. (2018), Stakeholders’ manipulation of environmental impact assessment, „Environmental Impact Assessment Review” nr 68.
- Glucker A.N. i in. (2013), Public participation in environmental impact assessment: why, who and how?, „Environmental Impact Assessment Review” nr 43.
- Górski M. (2009), Aktualne regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska, według stanu prawnego na koniec stycznia 2009 r., Poznań.
- Haładyj A. (2014), Konsultacje czy partycypacja? Refleksje terminologiczne w odniesieniu do udziału społeczeństwa w ochronie środowiska, w: B. Dolnicki (red.), Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym, Warszawa.
- Haładyj A. (2015), Udział społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko jako instytucja prawa ochrony środowiska, Lublin.
- Haładyj A. (2017), Granice partycypacji w podejmowaniu decyzji publicznych – przyczynek do dyskusji, „Samorząd Terytorialny” nr 3.
- Iwańska B. (2013), Prawo dostępu do informacji, prawo udziału oraz prawo dostępu do sądu gwarancją efektywnej ochrony prawnej w sprawach z zakresu ochrony środowiska. Glosa do wyroku TS z dnia 15 stycznia 2013 r., C-416/10 Jozef Križan i inni przeciwko Slovenská inšpekcia životného prostredia, „Europejski Przegląd Sądowy” nr 12.
- Jaworowicz-Rudolf A. (2015), Przewidywalność działań administracji jako warunek zaufania do władz publicznych, w: M. Kasiński, M. Stahl, K. Wlaźlak (red.), Sprawiedliwość i zaufanie do władz publicznych w prawie administracyjnym, Warszawa.
- Konwencja sporządzona w Aarhus o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska z 25 czerwca 1998 r., Dz.U. z 2003 r. nr 78, poz. 706.
- Lawrence D.P. (2000), Planning theories and environmental impact assessment, “Environmental Impact Assessment Review” nr 20(6).
- Lostarnau C. i in. (2011), Stakeholder participation within the public environmental system in Chile: Major gaps between theory and practice, „Journal of Environmental Management” nr 92 (10).
- Micińska M. (2011), Udział społeczeństwa w ochronie środowiska. Instrumenty administracyjno-prawne, Toruń.
- Morgan R.K. (2012), Environmental impact assessment: the state of the art, „Impact Assessment and Project Appraisal” nr 30 (1).
- Pirker B. (2016), Access to Justice in Environmental Matters and the Aarhus Convention’s Effects in the EU Legal Order: No Room for Nuanced Self-executing Effect?, „Review of European, Comparative & International Environmental Law” nr 25 (1).
- Rakoczy B. (2010), Komentarz do ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Warszawa.
- Sax J.L. (1973), The (unhappy) truth about NEPA, „Oklahoma Law Review” nr 26.
- Szuma J. (2017), Udział społeczeństwa w postępowaniu w przedmiocie oceny oddziaływania na środowisko, w: B. Rakoczy (red.), Oceny oddziaływania na środowisko w praktyce, Warszawa.
- Śladkowska E. (2005), Wydanie decyzji administracyjnej bez podstawy prawnej w ogólnym podstępowaniu administracyjnym, „Samorząd Terytorialny” nr 11.
- Wójcicki M. (2013), Pojęcie, istota i formy partycypacji społecznej w procesie planowania przestrzennego, „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” nr 24.
- Yang T. (2019), The Emergence of the Environmental Impact Assessment Duty as a Global Legal Norm and General Principle of Law, „Hastings Law Journal” nr 70 (525).
- Interpelacja poselska nr K8INT29228 do Ministra Środowiska z 30 stycznia 2019 r. w sprawie nieprawidłowości w zakresie konstruowania przez wójtów decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących odmowy ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięć w postaci ferm i chlewni, http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B97DEA [dostęp: 8.07.2019].
- Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, t.j. Dz.U z 2018 r., poz. 2096 ze zm.
- Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2019 r., poz. 1712.