Abstrakt
Rolnictwo było motorem napędowym rozwoju cywilizacji; dzięki nadwyżkom żywności możliwy stał się rozwój działalności pozarolniczej (duchowieństwo i wojownicy), ale pojawiły się także różnice ekonomiczne, które utrzymują się do dziś (robotnicy i rentierzy, bogaci i biedni). Dystrybucja żywności w społeczeństwie, mimo dostępnych środków transportu, nadal jest niewystarczająca. Europejskie prawo w XXI wieku oraz rozwój handlu międzynarodowego starają się pogodzić zasady dotyczące produktów i zasady produkcji, czyli cykl życia produktu i reguły rynkowe, zwiększając rolę przedsiębiorstwa w tworzeniu regulatywnego i zintegrowanego modelu, w którym coraz większą wagę nadaje się decyzjom uwzględniającym ochronę środowiska i właściwe wykorzystanie zasobów naturalnych. Zmiany klimatyczne wymuszają bowiem zmianę modelu rozwoju, polegającą na znacznym ograniczeniu hodowli w celu zmniejszenia produkcji metanu i CO2 oraz zastąpieniu mięsa produktami laboratoryjnymi, zawierającymi innego rodzaju białka, prawdopodobnie niepochodzące z żywych cząsteczek mięsa; na zwróceniu uwagi na znaczenie lasów oraz zalesiania obszarów suchych, arktycznych lub wysokogórskich w celu uwięzienia CO2; na uprawę roślin zielnych zmodyfikowanych w celu wytwarzania nie tylko węglowodanów, ale także witamin i białek. Krótko mówiąc, jesteśmy u progu nowej rewolucji rolnej, której celom środowiskowym będą towarzyszyć cele produkcyjne: ludzie skupią się na sadownictwie i uprawie roślin zielnych, a znacznie ograniczą hodowlę zwierząt, dając początek nowemu rolnictwu, bardziej korzystnemu dla środowiska, a także pozwalającemu przetrwać ludzkości i uratować planetę, narażoną na naszą inwazyjną obecność.
Bibliografia
Cipolla C.M. (1959), Il declino economico dell’Italia, in: C.M. Cipolla (a cura di), Storia dell’economia italiana, Torino.
Cipolla C.M. (1974), Storia economica dell’Europa pre-industriale, Bologna.
Dumezil G. (1955), Juppiter, Mars, Quirinus, Torino.
Grossi P. (2014), Locatio ad longum tempus, Napoli.
Harari Y.N. (2019), Sapiens – Da animali a dei (breve storia dell’umanità), Firenze.
Jones P. (1976), L’Italia, in: Storia economica Cambridge, vol. I: L’agricoltura e la società rurale nel Medioevo, Torino.
Pettinato G. (1974), La Saga di Gilgamesh, Milano.
Slicher Van Bath B.H. (1972), Storia agraria dell’Europa occidentale (500–1850), Torino.
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Luigi Costato
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.